Saunování ve finské sauně přináší mnoho benefitů pro zdraví

Finské sauny

Návštěva sauny je nedílnou součástí života moderního člověka, který sleduje stav jeho vzhledu a zdraví. Sauna je účinným prostředkem k čištění a léčení těla, s nímž můžete zcela uvolnit a obnovit ztracenou sílu a energii. Návštěva sauny pomůže odbourat stres, který je v dnešní době na denním pořádku, pomáhá zvýšit obranyschopnost našeho těla a pomáhá při revmatismu. Zvláště silný pozitivní účinek lze dosáhnout v parní místnosti, jejíž vzduch je navlhčen speciálními esencemi, jako je máta, levandule, eukalyptus. Návštěva takové sauny nahradí inhalaci.

Domácí sauna

Atraktivitou a hlavní výhodou saunové domácí sauny je to, že je doma, jak se říká, vždy po ruce. Takže touha po relaxaci a uvolnění je v tomhle případě určitě na místě. Kromě toho výstavba sauny nevyžaduje nutně celou přestavbu bytu. Je několik možností, jak si takovou domácí saunu pořídit. Existují saunové kabiny, které lze prakticky umístit kamkoliv, nebo si pořídíme klasickou saunu třeba na zahradě domu.

Saunové kabiny jsou dnes velice moderním vybavením domácností a těší se velké oblibě. Trh dnes nabízí velké množství tvarů, velikostí i druhů saunové kabiny a všechny dokonale splňují všechny požadavky klientů. Není žádným problémem pořídit si saunu na míru třeba i do atypického prostoru. Vše nám odborně zajistí profesionální firma, která má ve svém portfoliu nabídku realizace sauny na míru. Sauna může být ovšem postavena i jako součást našeho domu, třeba na naší zahradě. Tady bychom měli ale dbát především na to, aby byla sauna dobře zaizolována. V opačném případě by došlo ke zbytečnému úniku tepla a o vyhřívání ani nemluvíme. K izolaci můžeme použít jak klasickou minerální vatu, tak i vatu čedičovou, které se mnohdy říká kamenná vata. Dnes máme ale i možnost izolace tzv.PUR panely, které mají stejné tepelně izolační vlastnosti, jako například klasický polystyren.

Finské sauny

Finské sauny

Vytápění sauny

Zdroj ohřevu je jedním z prvotních faktorů, podle kterých bychom si měli vybrat kamna. Klasická kamna na dřevo jsou originální a poskytují nám autentičnost pravé finské sauny. Dřevo navíc krásně voní a praská, takže se můžeme potěšit i z plápolajícího ohně, který můžeme pozorovat skrz skleněná dvířka kamen.  Tento způsob vytápění je trošku pracnější a trvá podstatně déle, než dosáhneme požadované teploty v sauně. Oproti tomu elektrická kamna vytopí saunu stejně příjemně jako ta na dřevo, ale podstatně rychleji. Jejich obsluha také není nikterak náročná a dnes si můžeme taková kamna pořídit i s dálkovým ovládáním. Máme tak dokonalý komfort a relax v jednom.

Musíme si ovšem uvědomit i fakt, že velkou roli v pořizování saunových kamen hraje její velikost. Pokud bychom totiž chtěli například elektrická kamna do sauny a pořídili si je s menším výkonem, veškerý efekt ze saunování by byl prakticky pryč.

Sauna je vyhřívána na teplotu okolo 75 – 85°C, ale musí být zde udržována vysoká vlhkost, takže vnímaná teplota je vyšší než skutečná. To platí o klasické finské sauně. Suchá sauna je vyhřívána na vyšší teplotu.

Jak udržet vlhkost v sauně

Pokud se nám bude zdát, že potřebujeme při saunování zvýšit vlhkost, můžeme si ji zvýšit pomocí saunových kamenů. Pomocí vědra a dřevěné naběračky tak kameny poléváme nebo zde můžeme použít i různou bylinkovou esenci. Jako vhodné se také doporučuje generátor páry. Je třeba také upozornot na to, že saunové kameny nemohou být jen tak obyčejné kameny. Musejí to být kameny štípané, ukládají a uvolňují vodu postupně.