Letošní dovolená v tuzemsku? Vydejte se do okolí Karlštejna!

Kam letos vyrazit na dovolenou za relaxací i poznáním bez rizika nákazy koronavirem? Tuzemsko je jistota, navíc naše země nabízí nepřeberně krásných míst, kam vyrazit a kde prožít příjemně dny volna. Jedním z takových míst, dokonce jen na dohled od Prahy, je oblast Karlštejnska, která skrývá nejen skvost v podobě hradu Karlštejn, ale i překrásné krápníkové jeskyně nebo romantické výhledy do místní malebné krajiny a úchvatné přírody.

Na Karlštejn nebo Křivoklát

Nedaleko romantického hotelu Karlštejn, kde si můžete objednat ubytování již od 8. června, se nachází monumentální stejnojmenný hrad, který rozhodně neopomeňte během vašeho pobytu v oblasti navštívit. Hrad bude otevřený po uvolnění opatření ve stejném termínu, jako dojde k otevření hotelů, a nabízí hned několik prohlídkových okruhů. Pro milovníky historie jsou také určeny prohlídky bez průvodce, kdy si mohou návštěvníci prohlédnout hrad podle libosti.

Komu by Karlštejn nestačil, může se vydat také na blízký Křivoklát, kde probíhají horečné přípravy na sezónu, která se spustí okamžikem uvolnění mimořádných opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19.

Do krápníkových jeskyní

ubytování Karlštejn to je také blízko do Koněpruských jeskyní, které jsou největším objeveným jeskynním systémem v České republice. Zpřístupněná trasa je dlouhá 620 metrů, během které zdoláte 463 schodů. Jeskyně byly náhodně objeveny v roce 1950, návštěvníkům jsou otevřeny již od roku 1959. V současné době si lze prohlédnout unikátní krápníkovou výzdobu na dvou patrech během hodinové prohlídky. Koněpruské jeskyně bude možné navštívit po uvolnění opatření v červnu každý den od 8 do 16 hodin, v letních měsících dokonce do 17 hodin.

Výšlapy do okolí

Karlštejnsko je však také magnetem pro milovníky pěší turistiky, ne nadarmo je v oblasti dokonce historicky první značená turistická trasa (cesta Vojty Náprstka na Karlštejn). Český kras je doslova protkán turistickými a naučnými trasami, ze kterých si vzhledem k obtížnosti vybere každý.

Za zmínku stojí krásné výhledy, které se nabízí ze Skály směrem na čarovnou obec Svatý Jan pod Skalou, kam lze vyrazit ze Solvayových lomů. Milovníci filmů by si neměli naopak odpustit vyhlídky na lomy Velká a Malá Amerika, kde se natáčela řada českých a zahraničních filmů jako Limonádový Joe, Akmulátor, ale také Malá mořská víla nebo Babylon A. D.