Jak často chodit do sauny? Tělu prospívá pravidelný relax

Příjemné teplo se vám rozlévá tělem, pot stéká po kůži a odplavuje všechny starosti i stres. Takové blaho byste si dali líbit klidně každý den. Ale ani s relaxačním saunovým potěšením se to nemá přehánět. Správné načasování je totiž základem úspěchu – i toho saunovacího.

Saunujte se, kdy vás napadne… ale hlavně pravidelně

Chcete-li být v kondici, udělejte si ze saunování pravidelný rituál. Jen tak naplno využijete všechny benefity, které vám nabízí. Příjemně uvolněné klouby, čistá pleť i zdravé srdce. To všechno budete mít jen při pravidelných návštěvách.

I při relaxu se ale řiďte pravidlem: všeho s mírou. A v sauně dvojnásob. Tělo v ní totiž dostává pořádně zabrat. Horko tělu navodí umělou horečku, která ho vyčerpá stejně jako náročný sportovní trénink. Dopřejte si proto po každé potící terapii dostatečnou regeneraci. Minimálně den nebo dva.

Účinky finské sauny přetrvávají v těle asi 7 dní. Návštěva jednou týdně tak bude ideální. Postačí k tomu, abyste byli zdravější i krásnější.

Relaxujte mezi relaxací

Častější saunování tělu neprospěje. Ve vysokých teplotách kolem 100 °C se totiž potíte 4× víc než obvykle a spolu s potem odvádíte z těla i minerály. Tělo proto potřebuje čas, aby se po sauně dostalo zpět do normálu a užitečné látky obnovilo.

To ale tak úplně neplatí pro infrasaunu – mladší sestru klasické finské sauny. V té panují teploty jen kolem 50 °C, které pro tělo nepředstavují takovou zátěž. Dopřejte si ji klidně 3-4× týdně. A pokud se budete cítit opravdu fit, nic nebrání návštěvě třeba každý den.

Frekvence saunování je totiž individuální. Vždy poslouchejte své tělo – většinou si samo řekne, zda mu další várka potící terapie udělá dobře.

Vytvořte si ze saunování domácí rituál

A kdy vyrazit do sauny? Zima nebo léto, je to jedno. Relax v horku si můžete dopřát po celý rok. V chladných měsících vás zahřeje, v létě zase pomůže překonat teplotní výkyvy a přechody mezi rozpálenou ulicí a klimatizovanou kanceláří.

Na zdlouhavou cestu do veřejného wellness ale není vždycky čas. Abyste si mohli potěšení ze sauny užívat opravdu pravidelně a každý týden, pořiďte si vlastní saunu domů. Můžete do ní vklouznout kdykoli, když budete mít zrovna čas a chuť. Vždyť cesta do ní vede jen přes obývák.

Česká firma SaunaSystem má patnáctileté zkušenosti v oboru a pomůže vám s výběrem toho pravého domácího wellness. Navštivte speciální showroom v Praze Uhříněvsi – můžete si tam vyzkoušet všechny typy saun naživo a zjistíte, ve které se vám bude doma relaxovat nejlépe.