Co může dělat naše mozky “zapamatovat si” věci, které se nikdy nestaly

Ale odkud pocházejí tyto falešné vzpomínky? Předchozí studie naznačily, že spánek hraje roli při vytváření falešných vzpomínek a v nedávné malé studii se vědci zabývali jedním zvláštním aspektem spánku nazývaným spánkové vřeteny jako potenciálním viníkem.

Spánek spánku jsou rychlé výbuchy mozkové aktivity během spánku, podle studie, která byla publikována v prosinci v časopise Neuropsychologia. Objevují se v jednom z lehčích stadií spánku, nazvaném Stage 2, který je definován zpomalením srdeční frekvence a bez pohybu očí.

Chcete-li studovat, jak mohou spánky spánku hrát roli při vytváření falešných vzpomínek, vědci přijali 32 studentů s vysokou odpo- vídou, kteří nemají kofein. Účastníkům se ukázalo hrdlo slov – všechno souvisejících se stejným tématem – předtím, než byli zapojeni do polysomnografického zařízení, které monitoruje činnost mozku během spánku. Účastníci pak byli náhodně zařazeni do jedné ze dvou skupin: napálenou skupinu nebo skupinu vzhůru. Napínací skupina byla poslána do místnosti s postelí a zatemňovacími žaluziemi, zatímco skupina probuzení byla pověřena sledováním přírodního dokumentu nebo karikatury pana Beana. Polysomnografické zařízení zaznamenalo aktivitu mozku, aby se ujistil, že napíná skupina skutečně spala a ne jen ležela v posteli. [5 Překvapující objevy spánku]

Po jejich příslušné činnosti byli všichni účastníci znovu ukázáni řadu slov a byli požádáni, zda už dříve slova neviděli. Některá slova se opakovala od prvního zasedání, ale některé byly nové. A co víc, vědci vrhli nějaké “lákavé” slová, které souvisely s tématem všech slov, ale předtím nebyly účastníkům předvedeny.

Výzkumníci zjistili, že studenti, kteří se napálili, byli mnohem pravděpodobnější, že se stanou oběťmi “lákat” slova a říkat, že už dříve viděli slova a vytvářeli falešné vzpomínky. Zjištění byla to, co vědci předpovídali na základě předchozích studií.

Vpravo vlevo

Ale vědci také chtěli vyzkoušet, zda jedna strana mozku je více vděčná než druhá. K tomu provedli experimentální experimenty tak, aby se slova objevila na obrazovce daleko vlevo nebo daleko doprava ve zorném poli, který je k dispozici pouze v jedné mozkové hemisféře najednou. Pokud jste zamrkali, vynechali jste slovo, řekl vedoucí studie autor John Shaw, doktorský psychologický doktor na Lancasterově univerzitě v Anglii. Ale to nebylo nepříjemné, dodal; kdyby slova zůstala delší dobu na obrazovce, pak by se oči účastníků přizpůsobily tak, aby obě hemisféra mohla slovo přečíst.

Studie zjistila, že pravá hemisféra mozků napínáků – která měla větší počet vřeténců během spánku, zaznamenaná polysomnografickým přístrojem – se snížila náchylnější k “lákat” slova nebo falešné vzpomínky než levá. Například vřetena mohou propagovat slovo “spánek”, říkat mozku, který si to pamatuje předtím, protože jde společně s obecnou podstatou slov, která předtím viděla, jako “postel”, “sen”, “nap” nebo “snooze,” řekl Shaw.

Spánek spánku byl dříve spojen s formováním paměti, ale předchozí “studie spánků [spánku] zkoumaly pouze skutečné vzpomínky”, ne falešné vzpomínky, řekl Shaw živé vědě. Ve skutečnosti se předpokládá, že spánkové vřeteny hrají velmi důležitou úlohu při upevňování krátkodobé paměti do dlouhodobých archivů v mozku a mohou také pomoci při rozvoji kortikálního systému. Ale tohle je první studie, která zjistila, že spínací vřetena náhodou vytvářejí [falešné] vzpomínky, “řekl Shaw.

Ale nebuďte příliš šílený v mozku – snaží se být efektivní. “Myslím si, že spící mozku tráví spoustu času a úsilí při hledání nejdůležitějších aspektů toho, co bylo učiněno během předchozího dne,” řekl Robert Stickgold, ředitel Centra pro spánek a poznání v Beth Israel Deaconess Medical Center, který nebyl součástí studie.

Stickgold poznamenal, že nová studie neposkytuje dostatek důkazů, které nepochybně řeknou, že pravá strana mozku je dominantní při vytváření falešných vzpomínek během spánku. “Nezasáhl [statistický] význam, ale [byl] blízko,” řekl živé vědě. “Ale korelace se spánkovými vřeteny je silnější a myslím, že je to skutečné.”

Vzhledem k tomu, že studie byla malá, Shaw řekl, že doufá, že zvýší počet účastníků s následnými experimenty, kromě toho, že se bude rozšiřovat z NAP a následovat mozkovou nepořádku v celodenním spánku.

Více o doplňcích pro muže na této webové stránce cz.siberianhealth.com.