5 tipů, jak vybrat dobrou chůvu

Potřebujete svému dítěti zajistit kvalitní hlídání, ale babičky ani školka zrovna nejsou dostupné? Pak zkuste chůvu. V Čechách nejsou chůvy ještě tolik běžné, ale v ostatních vyspělých státech se jedná o automatickou a bezproblémovou záležitost. A nemusíte se bát ani vy. Pokud při výběru dodržíte několik zásadních pravidel a budete hledat v prověřených vodách, kvalitní hlídání určitě najdete.

1. Najděte agenturu s dobrým hodnocením

V dnešní době už je běžné, že lze chůvu najít přes specializované agentury. Každá agentura na hlídání dětí pod sebou mívá hned několik vhodných kandidátek, které bedlivě prověřuje a rodinám je doporučuje. Agentura proto zajišťuje alespoň nějakou základní jistotu toho, že ke svému dítěti pustíte zkušeného a důvěryhodného člověka.

2. Chůvu vybírejte dle vlastního pocitu

Člověk, který se vám bude starat o dítě, by vám měl sedět. Jakmile už při prvním rozhovoru budete mít pocit, že vám není chůva sympatická, raději dejte na instinkt a hledejte dál. S babysitterkou byste si měli jednoduše padnout, mít si o čem povídat a také vědět, že má upřímný zájem poznat vás, vaši rodinu i vaše dítě.

 

3. Nehledejte podle ceny

Výběr chůvy by se rozhodně neměl řídit podle ceny. I když se sazba za hodinu práce chůvy může zdát oproti jiným výhodná nebo její výše naopak napovídá tomu, že se jedná o „superchůvu“ rozhodně to není měřítko pro výběr. Cena za hlídání dětí se pohybuje zhruba od 120 Kč za hodinu, rozhodovat by však měly zkušenosti dané kandidátky a také sympatie a rozsah služeb.

4. Chůvu vybírejte s ohledem na věk dítěte

Je samozřejmé, že děti mívají v různém věku různé potřeby. I to by mělo hrát roli při výběru chůvy. Pokud potřebujete pohlídat miminko nebo batole, hledejte takovou kandidátku, která se zaměřuje hlavně na takto malé děti a umí je bez problému obstarat. Pro starší děti jsou zase vhodné takové chůvy, které je budou umět zabavit, učit i rozvíjet.

5. Seznamte chůvu s dítětem

I když se vám bude vaše nová pomocnice líbit, vaše dítě může mít jiný názor. U menších dětí, které z toho ještě nemají rozum, to tak důležité není, ale větší děti by – stejně jako vy – měly mít z chůvy dobrý dojem, nebát se jí a důvěřovat jí. Proto je ideální dítě s chůvou seznámit ještě než ji najmete a nechat ji hlídat na zkoušku.